Çağlayan Mah. 2055 Sok. No:31/1 Muratpaşa / Antalya

Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Erkek Genital
Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Bizi Takip Edin

Sünnet

Bilinçsiz yapılan sünnet ve sünnet hataları sakatlanmalara ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bu durum ciddi travmalar yaşatabilir.

Musevi ve Müslüman dinlerinde sünnet, erkek çocukları için çok önemlidir. Bunun bir de sağlıkla ilgili faktörü vardır. Sünnet, birçok hastalıktan korunmakla birlikte hijyen sağlaması açısından da önemlidir. Cerrahi olarak sünnet, penisin çevresindeki derinin büyük bir kısmının kesilerek, idrar yapılan kısmın açığa çıkmasını sağlar. Böylece estetik açıdan düzgün bir görünümün yanında, hijyenik olarak idrar yapmaya da yardımcı olur.

Tıbbi olarak penisin ucu olan prepisyum derisi belirli bir şekil ve uzunlukta çıkarılır. Bu işleme sünnet ameliyatı denir. Sünnetin hem sağlık açısından hem de estetik açıdan önemi vardır. Çocukta travma ve eksiklik yaratmayacak, herhangi bir probleme yol açmayacak şekilde sünnet yaptırmak için cerrahlardan yardım almak gerekmektedir. Yetkinliği olmayan hiç kimse bu işlemi yapamaz. Çocuğun sağlığını tehlikeye atmaya neden olabilir.

Erişkin Sünnet

Sünnet, penisin uç kısmındaki derisinin cerrahi olarak kesilerek glans penis denilen penis başının açığa çıkarılması işlemidir. Bu uçtaki deri nadiren de olsa daralabilir ve bu nedenle bu operasyon yapılabilir. Erkeğin dini nedenlerden dolayı veya tamamen bireyin isteği doğrultusunda uygulanabilir. Diğer estetik penis prosedürleriyle birlikte de gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi altında yapılan işlem genellikle ortalama 30 dakika sürer ve hasta aynı gün taburcu edilir.

Sünnet Hataları ve Olası Komplikasyonlar

Toplumumuzda yıllardır toplu sünnet törenleri ve bilinçsizce yapılan sünnetler nedeniyle sakat kalmış veya penisinde estetik ve işlevsel sorunlar yaşamış hasta öyküleri vardır. Bu etkilerin olma nedeni sağlık memuru, veteriner gibi kişilerin sünnet yapmalarıdır. Sünneti sakatlayıcı bir operasyon listesine sokan International Coalition for Genital Integrity bu tür durumları sık sık araştırıyor.

Sünnet derisi her erkek bebekte doğuştan yapışıktır ve zamanla kendiliğinden ayrılır. Penisin sürtünme ya da yaralanmalardan korunmasını sağlar. Cinsel zevke katkıda bulunan ve penisin nemliliğini korumasına yardımcı olan bu kısım cerrahi bir yöntemle çıkarılır. Bu işlem çocuk 1 yaşından evvel yapılırsa hijyen açısından çok etkilidir. Çocukların idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskleri azalır, penis kanseri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar. Sünnetin riskleri aşağıdakilerdir:

– Aşırı kanama

– Penis başı yaraları

– Enfeksiyonlar

– Cerrahi hatalardan kaynaklanan estetik sorunlar

– Ölümle sonuçlanabilen komplikasyonlar

– Üretral kanalda darlık sonucu oluşan enfeksiyonlar

– Penis eğriliği

– Acı veren sertleşmeler

– Fizyolojik ve psikoseksüel sorunlar

– Penis başında kuruluk

Sünnetin Faydaları

Sünnet genellikle dini ve kültürel eğilimler nedeniyle yapılır. Çoğu kültürde sünnet yapılması, çocuğun vücudunun bir parçasını kaybetmesi anlamına gelir ve tercih çocuğa bırakılır. Bununla birlikte, sünnetin yararları sünnet yapılan toplumlarda öne çıkar. Birçok yarar, bilimsel açılardan çürütülmüştür. Ancak idrar yolu enfeksiyonu konusunda elde edilen sonuçlar son derece dikkat çekicidir.

Hijyen konusunda bilinçli olan erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu görülme oranı azdır. Sünnet, idrar yolu enfeksiyonu, penis iltihabı, hastalık bulaşma riski gibi durumları önler. Ancak genital hijyeni sağlayan sünnetsiz erkeklerde de bu sorunların yaşanma olasılığı artmaz. Birçok yararı olan sünnet operasyonu ameliyathane şartlarında cerrah tarafından yapılmalıdır.

Sünneti Cerrah Yapar

Çocuk cerrahisi ve üroloji uzmanı tarafından yapılması gereken sünnet işlemi kesinlikle cerrah olmayanlara yaptırılmamalıdır. Sünnet ameliyathanede, normal ameliyathane şartlarında yapılmalıdır. Bu yüzden aileden kimse çocuğun yanına giremez, çocuk uyutulmadan lokal anestezi yapılmadan sünnet yapılmaz. Çünkü aksi halde travma yaratır. 2-6 yaş arasındaki çocuklarda ciddi travmalara neden olan sünnet işlemi, ciddi bir özgüven sorunu ya da fobiye yol açabilir. Bu yüzden ya doğum sonrası ya da 6 yaş sonrası yapılmalıdır. Neredeyse tüm uzmanlar bu yaş diliminde sünnet uygulanmaması konusunda hemfikir haline gelmiştir.

Çocuğun bu duruma hazır olması, operasyonel şartların eksiksiz biçimde gerçekleşmesi ve çocuğun herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığının anlaşılması için hastane şartları ve bir cerrah müdahalesi şarttır. Sünnet için uygun yaş gibi çocuğun psikolojisinin de buna uygun olması gerekir.