Çağlayan Mah. 2055 Sok. No:31/1 Muratpaşa / Antalya

Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Bizi Takip Edin
İdeal Penis Boyu Ne Olmalı

İdeal Penis Boyu Ne Olmalı

İdeal penis boyu ne kadar olmalı?  yeterli olan ve sosyal acıdan kişilerde tatmin duygusu yaratabilen penis boyunun gerçekte normal olmadığına veya küçük olduğuna karar verebilmek için gerdirilmiş penis uzunluğunu bilmek gereklidir. Penisin, uzunluğunu ölçmek için gerdirilip kök kısmından ucuna kadar olan uzunluk penisin sırt bölümünden cetvelle ölçülür. Elde edilen ölçüm yaşa göre belirlenmiş, standart tabloları kullanılarak değerlendirilmesi, penis boyu açısından doktor için en ideal bilgi olacaktır. Penisin uzunluğunun 2,5 santimetre standart sapmanın altında olmalı normal ölçümlerinin %99,4’ünün altında olması mikro penis demek için kabul görmüş, bir ölçüttür. Ergenliğe girmiş kişiler için 16 yaş üzerinde ortalama penis uzunluğu ortalama 13 santimetre olarak bilinmektedir. Mikro penis (küçük penis) tanısı için alt sınır 9,3 santimetre olmalıdır.

Penis Boyu Uzatma Ne Şekilde Yapılır?

Doktor tarafından ideal yöntemlerle ölçülmüş penis boyunun yetersiz olduğuna karar verilirse, cinsel olarak aktif olan erkek hastalarda cerrahi müdahale ile penisin uzatılmasına karar verilebilir. Bu cerrahi müdahaleden önce mutlaka hastaya detaylı bilgi verilmelidir. Penis boyu uzatma için en çok uygulanan cerrahi yöntem, penisi karın ön duvarına asan asıcı bağın kesilmesidir. Bu şekilde, sertleşmiş penis boyunda genelde 2,5-3 santimetre arasında bir uzama olmaktadır. Ayrıca penis cildinde de sertleşmiş dokunun uzamasını engelleyen düzensizlikler söz konusu ise da z-plasti veya skrotal-plasti denen farklı penis boyu uzatma yöntemlerinin uygulanmasıyla yeterli penis uzunluğu elde edilecektir.

 Penis Boyu Uzatma Sonrası İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Penis boyu uzatma işlemi yapıldıktan sonra, ilişkiye girmek için en az bir ay beklenmelidir. Müdahale edilen noktalardaki doku iyileşmelerinin beklenmesi, penis boyu uzatma işleminin başarısını ve uzun dönemde hasta memnuniyetini arttıracaktır.

Penis Boyu Uzatma İşleminde Sonuç Kalıcı Mı?

Özellikle genç hastalarda kullanılan penis boyu uzatma operasyonlarından sonra elde edilen penisin uzunluğu, ileri yaşta müdahale edilen hastalara göre daha kalıcıdır. Bunun sebebi ise ameliyatla birlikte özellikle 50 yaşından sonra peniste sertleşmeyi sağlayan tüp yapılarının gittikçe küçülmeye başlamasıdır. Genel olarak 50 yaş üzeri erkeklerde  penis boyunun gençlik dönemlerine göre daha kısa olduğu bilinmektedir. Bu sebeple penis boyu uzatma operasyonu uygulanacak hastalara operasyon öncesinde yeterli bilgilendirme yapılmalı ve ileri yaşta ortaya çıkabilecek yaşlılığa bağlı değişiklikler etraflı bir şekilde anlatılmalıdır.

Toplumumuzda erkeğin gücünün simgesi haline gelen penis tüm bu kültür ve yargılar, erkekliği penisle özdeşleştirilir. Durum böyle olunca, erkeklerde, davranış biçimlerini belirleyen ana özellikler olan erkekliği saygınlığı, iktidarı, gücü, kendilerini çıkarlarını cinsel yönden ispatlamaya çalışmak ile aynı eş değerde tutarlar.  Çağlar boyu çok fazla anlamlar yüklenen penis, kadınların erkekler hakkında tercihinde olduğu kadar erkeklerde kendi aralarındaki güç gösterilerinde de epey bir yoğun şekilde önem taşır. Doğru isimlendirilen yanlışlar nedeniyle, pek çok kadın ve erkek tabularını yıkamadıkları için hem cinsel hem de sosyal hayatlarında hüsrana uğrarlar.

Penisin Boyu Mu? İşlevi Mi?

Her erkek ataerkil bir toplumda bulunduğu gibi ülkemizde en aşılmaz tabularından biri de penis boyudur. Penis, kemiksiz bir erkeklik organıdır. Renk ve biçimi değişik olabilir. Sağa ya da sola hafif eğrilikler gösterebilir. Penis boyu gerçekte önemlidir Fakat sağlıklı bir cinsel yaşam için tek başına yeterli değildir. Ancak ülkemizde toplumsal ve ahlaki değerler açısından önemli bir yer tutan penis boyu tabusu, güç kuvvet ve otoritenin göstergesi olarak kabul edilir. Çünkü penis boyu, erkekliğin yeterli olması ya da olmaması diye düşünülür ve bir güç simgesi yani ‘fallus’ olarak algılanır. Penis boyu cinsel haz alma ve keyif vermenin ölçütü olarak görülür. Penis ne kadar büyükse alınan ve verilen hazzın o kadar çok olacağı düşünülür. Oysa cinsel ilişkide zevk alıp vermede penis boyu önemli değildir. Penisin boyu değil işlevi önemlidir.

Cinsel Zevk Doyum Ve Üremede Penis Boyu

Cinsel zevk doyum ve üreme açısından penisin büyük olması gerekli değildir. Kadında döllenmenin olabilmesi için erkeğin spermlerinin kadının vajinasının içine ulaşabilmesi için 8 cm ve üstünde bir penis boyu yeterlidir. Öte yandan kadının cinsel uyarılması ve orgazm olmasında vajinanın üçte birlik giriş kısmı, G noktası ve klitoris önemlidir. Yani kadının vajinasının girişindeki 3 cm. bölümünde cinsel uyarım noktaları oldukça yoğun şekilde iken vajinanın diğer bölgelerinde bu kadar sık değildir. Hatta G noktası da bu bölgededir. Gerek penis-vajina birlikteliğinde, gerekse mastürbasyonda, kadın için en önemli uyarılma ve boşalma noktası ‘klitoris’tir. Yani vajina içerisine giren penisin uyarması ve dıştan gelen uyarıcılar kadının klitorisinde birleşir. Böylece de boşalma meydana gelir. Kadının duyularına ve bedenine yapılacak doğru dokunuşlar, zevk arttırıcı etkenlerdir.

Normal Penis Boyu Ne Kadardır?

Doğumda ortalama 2,5 cm olan gergin penis boyu ergenliğe girdiği  dönemde 6 altı santimetreye kadar ulaşır. Ergenliğe adım atan hemen hemen her erkek, organının boyu konusundaki kuşkular erkeklerin yaşamlarını olumsuz şekilde etkiler. Ergenliğe girildiği ilk dönemlerde genellikle penis boyu yaklaşık iki kat artar ve ortalama 8 santimetreye kadar ulaşır. Ereksiyonda bu değer yaklaşık iki katına çıkar ve ortalama 14 santimetre  olur. Bununla beraber penisin büyüklüğü insandan insana farklılık gösterebilir. Ereksiyon halindeki penis boyu ortalama 14 santimetre olmakla beraber, 8 ile 18 santimetre arasında penisler normal boyutlarda kabul edilebilir. Türkiye’deki erkeklerde penis boyu ortalama 14 santimetredir.