Çağlayan Mah. 2055 Sok. No:31/1 Muratpaşa / Antalya

Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Kadın Sorunları
Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Bizi Takip Edin

Vajinusmus Nedir?

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsiz kasılması sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşememesine verilen isimdir. Cinsellik, hayatımızdaki en önemli başlıklardan biri olup bir ihtiyaçtır. Üremenin getirdiği bir zorunluluk ve insaniyetimizin bir ifadesi olan cinsel eğilimler, kültürlere göre değişse de, hiçbir nedene bağlı kalmaksızın kişiyi rahatsız etmemeli, acılı bir süreç olmamalı ve stres kaynağı yaratmamalıdır. Cinsel problemler çoğu zaman psikolojik kökenlidir, ancak fizyolojik problemlerin etkisiyle özellikle kadınlarda tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Hekimler tarafından “cinsel işlev bozukluğu”, “ağrılı cinsel ilişki” veya “cinsel fobik reaksiyon (cinsel ilişkiye girme korkusu)” sınıflarında değerlendirilen vajinismus, pelvik kaslarının istemsiz şekilde kasılması ve cinsel ilişkiye girmeyi acı ve zor hale getirmesiyle ortaya çıkar.

Vajinusmus Belirtilerin Gözlemlenmesi

Cinsellik hayatımızın önemli bir parçasıdır ve sağlıklı bir cinsel yaşam herkesin hakkıdır. Ancak bazı durumlarda, vajinusmus gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu nedenle belirtileri tanımak ve doğru adımları atmak son derece önemlidir. İşte vajinusmus belirtilerinin gözlemlenmesi için dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Cinsel İlişkinin Başlatılmasına İzin Verememe: Cinsel birlikteliğin başlamasına izin vermek konusunda zorlanma veya tamamen engel olma durumu vajinusmusun belirtilerinden biridir.
  • Cinsel Birleşme Korkusu: Cinsel ilişkiye girmekten korkma veya bu düşünceyle büyük endişe duyma durumu, vajinusmusun belirtileri arasındadır. Bu korku, cinsel ilişkiyi reddetme ve kaçınma davranışlarına yol açabilir.
  • Ağrılı Cinsel Birleşme: Cinsel birleşme sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi yaşama, vajinusmusun en yaygın belirtilerindendir. Bu durum, vajina kaslarının istemsiz kasılmasıyla ilişkilendirilir ve cinsel ilişkiyi acı verici hale getirebilir.
  • Vajinanın Kapalı Olma Hissi: Cinsel birleşme sırasında vajinanın kapalı olduğu hissi veya vajina girişinde bir engel olduğu düşüncesi vajinusmus belirtileri arasındadır. Bu durum, vajina çevresindeki kasların kasılmasıyla ilişkilendirilir.


Eğer yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını kendinizde gözlemliyorsanız, endişelenmeyin. Kliniğimizde uzman hekimlerimiz, sizin için en uygun tedavi yöntemlerini belirleyerek sağlıklı bir cinsel yaşama adım atmanıza yardımcı olacaktır. Siz de bu belirtilerle baş etmekte zorlanıyorsanız, hemen bize başvurun ve size uygun çözümlerle sağlıklı bir geleceğe adım atın.

Vajinismus Bir Hastalıktır, Tedavi Edilebilir

Kliniğimizi ziyaret eden çoğu kadın danışanda gördük ki, geçmişte, ağrılı bir cinsel yaşamın, stres kaynağı oluşturan cinsel birleşmelerin normal olduğuna dair bir yanılgı mevcut. Ellerimiz, kollarımız, yüzümüz ve hatta iç organlarımızda meydana gelen bir sorun hastalık olarak nasıl adlandırılıyorsa, cinsel birleşmede yaşanan sorunlar da gerek psikolojik gerekse fizyolojik olarak bir rahatsızlıktır. Cinsel birleşmede yaşanan sorunlar hastalık olarak kabul edilirse, tedaviye ulaşmak daha kolay olur ve çözüm üretilebilir.

Psikiyatri Kliniğine Başvuran Kadınların %73’ü Vajinusmustan Şikayet Eder

Dünya genelinde hekime en çok danışılan konulardan biri vajinismus rahatsızlığıdır. Kişinin, bu süreçte, sanki sadece kendi başına geliyormuş gibi hissetmesi, problemin kendi kişisel sorunlarından kaynaklandığı yanılgısı, kendisinde bir eksik aramaya yönelmesi veya partneri ya da eşi tarafından yöneltilmesi gibi tıbbi olmayan görüşler yaygındır. Vajinismus üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, ülkemizde yaşayan kadınların %17’sinin hayatlarının herhangi bir zamanında cinsel bir sorunla karşılaştığını ve vajinismus tanısı aldığını göstermektedir.

Araştırmalara Göre Vajinismusun Eğitim ve Meslek Ortak Paydası Yoktur

Cinsel sorunlar ve vajinismus, yüksek akademik düzeydeki kadınlardan, hayatında hiç akademik eğitim almamış kadınlara kadar geniş bir kitleyi etkilemektedir. Kliniklerimize gelen kadınlarla yapılan görüşmelerin sonucunda, okuma yazması olmayan kadınlardan, üniversite mezunu olan kadınlara; ev hanımlarından, yönetici pozisyonunda çalışanlara kadar her kesimden kadında vajinismus şikayeti görülmektedir.

Vajinismus Sadece Psikolojik Değildir, Fiziksel Engeller Mevcuttur

Cinsel ilişkiden korkma, şikayet etme, birleşmenin gerçekleştirilmemesi, kişinin çoğu zaman kendisine dokunulmasından dahi ürktüğü vajinusmus, sadece psikolojik nedenlerle ortaya çıkmaz. Araştırmalar gösterdi ki, vajinusmus, pelvik kaslarının istemsiz kasılması sonucu cinsel birleşmeyi engeller veya kişiye ızdırap verecek ölçüde acı açığa çıkarır. Cinsel ilişkiden küçük yaşlardan itibaren korkutulma, ahlak ve din anlayışları çerçevesinde, cinsel ilişkiden haz almanın ayıp kabul gördüğü ailelerde büyüyen kız çocukları, ileride, partnerleriyle cinsel ilişkiye girmekten çekinirler. Bu, vajinusmusun psikolojik boyutudur fakat bu rahatsızlığı sadece kültürel nedenlere indirgemek tedaviyi sekteye uğratır.

Vajinismus, idrar yolu enfeksiyonu, mantar, endometriozis, pelvik kanser, kist, vulvadinia, menopoz ve hormonal değişiklikler, yetersiz vajinal ıslaklık, vajinal kuruluk, pelvik cerrahi müdahale, zor vajinal muayene, kızlık zarı kalın ve yüksek kenarlı, kapalı kızlık zarı, küçük ve büyük dudak bozuklukları, vajen septası (vajen içinde perde) gibi tamamen fiziksel nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu noktada, kişinin sadece psikolojik destek görmesi veya partneriyle geniş bir diyalog sürecine girmesi yetersiz olacaktır. Bu fiziksel durumların uzman bir hekim ve ekibi tarafından saptanması, her bir başlık için ayrı ayrı tetkiklerden geçirilmesi ve gerekli operasyon veya tedavinin yapılması gerekmektedir. Ağrılı cinsel ilişki durumları, hekim ile paylaşılmalı, uzman bir ekip tarafından tedavi edilmelidir.

Vajinismusta Bizim Tedavi Anlayışımız

Dünya üzerinde kadın hastaların hekimlere en çok başvurduğu konuların başında geliyor Vajinusmus. Gerek psikolojik gerekse fizyolojik nedenlere dayanan Vajinusmus, doğru nedenlerin anlaşılması ve hekim desteği ile çözüme kavuşturulabilir.

Cinsel birleşme, iki kişi ile yaşanır ve sorunun çözümünü tek bir kişide aramak yanlıştır. Cinsellik, kişinin ruhsal ve bedensel tatmininin bütünüdür. Sadece fiziksel bir aktivite değil, kişinin psikolojik ihtiyaçlarının da yanıtlanmasını gerektiren adımlar sürecidir. Bu noktada, partner ile diyalog hayati önem taşımaktadır. İhtiyaçlarını partnerlerine aktaramayan kadınların neredeyse tamamı cinsel şikayetlere sahiptir.

Tek Seansta Dahi Vajinismus Tedavisi Mümkün

Vajinusmus, kişinin duygusal ve fiziksel ihtiyaçları tespit edildiğinde, tedavisi son derece kolay bir rahatsızlıktır. Kişi ile ayrıntılı bir diyalog sonrası eğer mevcut ise fiziksel rahatsızlıklarının tedavi edildiği ve psikolojik olarak desteklendiği bir seans ardından, partnerin de desteği ile son derece tatmin edici sonuçlar elde etmek mümkündür.

Ekibimiz Tarafından Diyalog Süreciniz Desteklenir

Her kişi ve her çift kendi ihtiyaçlarını barındırır. Tek düze, geleneksel, alışılagelmiş, genel bir tedavi anlayışı, kliniğimizde barındırılmaz. Vajinusmus tedavisinde en büyük adımın eşler arası diyalogun geliştirilmesi olduğunu söyleyen uzmanlar, kadınların cinsel ilişki konusunda rahatlatılması, psikolojik açıdan güvende hissettirmeleri sorumluluğunun partnerlere verilmesi gerektiğini söylüyor. Cinsel ilişkiye giremeyen eşlerin bu süreçte, suçlayıcı herhangi bir davranışın, olası bir gerginliğin rahatsızlığı çıkmaz noktaya sürükleyebileceğini, vajinusmus şikayetini barındıran kadınların bu tutumlar karşısında iyileşmeyi reddedileceklerini de ekliyor. Her çift ve kişi için, özel bir süreç belirlenir ve alanında uzman psikologlar tarafından tedavi süreci desteklenir. Bu süre için de, partnerinizin de tedaviye dahil edilmesi büyük önem taşımaktadır ve gerek çift olarak gerekse bireysel olarak, tıbbi olarak desteklenerek, çiftlerin cinsel diyalogu sağlıklı bir hal kazanmaktadır.

Konaklama Süreci İle Tüm Aşamalar Gözlemlenir

Tedavi sürecinin başlatılmasının ardından, çiftler arasında yapılması gerekenler uzman hekimlerimiz tarafından madde madde belirlenir ve gerekli görüldüğü takdirde konaklama ile uzun süreli bir tedavi programı uygulanır. Bu süreçte, kişinin fiziksel sorunları tedavi edilir ve gerekli psikolojik destek verilerek, iyileşme kişi ile gün be gün iletişim kurularak sağlanır.

Kadın Hekimler İle Çalışılır

Alanında uzman bir hekim kadrosunun tüm iyileşme süreçlerinizi takip edeceği tedavide, kadın hekimlerimizin sayısı ve niteliği üzerinde ayrıca bir özen gösterilir. Gerek psikolojik gerekse fizyolojik tedavileri sağlayacak hekimlerimiz arasından, kadın hekimler ile çalışma özgürlüğünüz her aşamada saklı tutulur. Eşler arası kurulan diyalog ve uzman bir hekim tarafından alınan yardım ile vajinusmus tedavi edilemez değildir. Cinsel işlevlerimizi psikolojilerimiz belirler ve var olan fiziksel rahatsızlıklar da hekim desteği ile aşılabilir. Önemli olan, korkularımızı uzmanlarla ve partnerimizle rahatça tartışabilmek, çekinmemek, toplumsal korkularımızdan arınmış olabilmektir.

Son Olarak

Tıp anlayışının son derece modern bir hal aldığı günümüzde, cinsel sorunları konuşmak, tartışmak, yardım istemek son derece insani bir reflekstir. Mutlu bir cinsel yaşam bir lüks değil, gerekliliktir. Cinsel sorunların tümü tedavi edilebilir ve insan ömrü boyunca tekrarı engellenebilir. Cinsel sorunlara sahip olmak, grip olmak kadar doğal ve en az onun kadar yaygındır. İvedilikle çalışan ekibimiz bugün onlarca kadına destek olmakta ve başarılı sonuçlar elde etmektedir.