Çağlayan Mah. 2055 Sok. No:31/1 Muratpaşa / Antalya

Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Bizi Takip Edin
Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedenleri hakkında inceleme yaptığımızda, isteksizliğin ortaya çıkmasında pek çok faktöre rastlarız. Erkeklerde cinsel isteksizlik günümüzde giderek artan bir sağlık durumudur. Erkeklerde cinsel aktivitenin en yaygın nedenlerinden biri erektil disfonksiyondur. Fakat erkeklerde alkol ve tütün kullanımı ile beraber tükenmişlik veya ilişki sorunları çıkar. Bu sorunlardan biride cinsel isteksizliktir.

Bu nedenlerin dışında çeşitli tedavilerde kullanılan ilaçlar nedeniyle erkeklerde testosteron eksikliği, hiperprolaktinemi (kanda ortalamanın üzerinde prolaktin hormonu bulunması) veya cinsel isteksizlik ortaya çıkar.

Cinsel İsteksizlikten Şikayet Eden Kişiler

Cinsel isteksizlikten şikâyet eden kişilerde erektil disfonksiyon veya erken boşalma gibi problemler olmaz. Genellikle testosteron hormon seviyelerindeki bir değişikliğe bağlı olabilir. Testosteron düzeylerinde azalma dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü cinsel isteksizliğe ek olarak, beden ve ruh sağlığında olumsuz değişiklikler meydana gelir.

Yaşla birlikte testislerde üretilen testosteron hormon seviyelerinin çoğunluğunun azalması fizyolojik bir durumdur. Testosteron hormonu seviyesindeki bu düşüşü belirlemek için kandaki hormon seviyesi biyokimyasal olarak incelenir. Belirlenen değer desilitre başına yaklaşık 300 nanogramın altındaysa, kişinin testosteron hormonu seviyesinin normalin altında olduğu kabul edilir.

Penisin Cinsel İlişki Sırasında İşlevi

Erkek üreme organı olan penisin cinsel ilişki sırasında işlevini yerine getirebilmesi için ereksiyona ihtiyaç duyar. Erkeklerde cinsel uyarılmadan sonra penisteki kaslar gevşemeye başlar. Kaslardaki gevşemenin bir sonucu olarak, penis bölgesine kan akışı artar. Penisteki odaları kanla doldurduktan sonra büyüme ve ereksiyona geçiş gerçekleşir.

Ereksiyonun sona ermesinden sonra, penis bölgesindeki kan damarlardan çıkarılır ve penis eski haline döner. Bu sürecin başlatılması veya sürdürülmesindeki sorunlara erektil disfonksiyon denir. Diyabet, hipertansiyon veya çeşitli kalp hastalıkları olan kişiler erektil disfonksiyon gelişimine yatkınlığa sahiptir.

40-49 yaş arası erkeklerde erektil disfonksiyon insidansı üzerine yapılan çalışmalar sonucunda 100 erkekten 10 erkekte disfonksiyon saptanırken, 60 yaş üstü erkeklerde 3 erkekten hemen hemen 1 erkekte erektil disfonksiyon saptanmıştır. 40 yaşında erektil disfonksiyondan muzdarip olan kişiler oldukça dikkatli olmalıdır. Çünkü bu daha sonra ortaya çıkabilecek bir kalp krizinin habercisi olabilir.

Cinsel İsteksizlikte Erken Boşalma

Erkeklerde cinsel isteksizliğe neden olabilecek bir diğer durum erken boşalmadır. Erken boşalma bir kişinin cinsel ilişkiden önce, hemen veya kısa bir süre sonra meydana gelen boşalma üzerinde kontrol sahibi olamaması olarak tanımlanır. Erken boşalmanın sonucunda stres, depresyon, özgüven kaybı meydana gelebilir.

Cinsel isteksizlik durumunu düzeltebilecek tedavi yöntemi olan penis büyütme ameliyatı için bizlerden randevu alabilirsiniz.