Çağlayan Mah. 2055 Sok. No:31/1 Muratpaşa / Antalya

Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Bizi Takip Edin
Erken Boşalma Tedavisi

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma tedavisi ile ilgili birtakım bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de erken boşalma sorunları ile karşı karşıya kaldığınız ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Erken boşalma erkekler için adeta bir kabus olma özelliği taşır. Cinsel ilişkilerde yeterli performans sağlayamayan erkekler, aynı zamanda özgüven kaybına uğrar ve bu sorun daha sonraki ilişkilere de yansır. Bunun yanında erkeğin partneri için de olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına neden olan erken boşalma tam anlamıyla erkekler için oldukça ciddi sorunların meydana gelmesine neden olur.

Erken Boşalma Nedir?

Erkeğin cinsel ilişki esnasında orgazm olmayı geciktirememesi olarak karşımıza çıkan erken boşalma, erkeklerin yaklaşık olarak yüzde 50’sinde görülen sorunlardan biridir. Pek çok erkek çeşitli nedenlere bağlı olarak erken boşalma sorunu yaşar ve genelde erken boşalmaya neden olan etkenler arasında psikolojik sorunlar gösterilir. Günlük hayatın içinde sürekli stres altında kalınması ya da erkeğin ilişkisinde partneri ile ilgili sorunlar yaşaması erken boşalmanın ortaya çıkmasında etkili olur.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde görülen erken boşalmanın çeşitleri bulunur ve her biri kendi içerisinde farklı özellikler içerir. Erken boşalma çeşitleri genel olarak şu şekilde sıralanır;

 • Yaşam boyu devam eden erken boşalma
 • Kazanılmış erken boşalma
 • Değişken erken boşalma
 • Duyusal değişken erken boşalma

Erkeklerde yaşam boyu devam eden erken boşalmanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bu konuda ileri sürülen nedenler psikolojik olarak gösterilmektedir. Beyinde boşalmayı kontrol eden uyarıcıların ya da penis cildinin çok fazla hassas olması erken boşalmaya yol açan nedenler arasında yer alır. Değişken ve duyusal değişken gibi erken boşalma çeşitlerinde ise psikolojik nedenler ön plana çıkar. Ayrıca gündelik hayat içerisinde karşılaşılan stres ve ağır koşullar da erken boşalmanın bu çeşitlerindeki nedenler arasında yer alır. Bu konuda en geniş kapsamlı nedenlere sahip olan erken boşalma çeşidi ise kazanılmış erken boşalma olarak karşımıza çıkar. Kazanılmış erken boşalmaya neden olan etkenler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Psikolojik nedenler: Stres, çevresel etkenler, çiftler arasındaki ilişki, kişinin yaşam tarzı
 • Endokrin faktörler: Guatr olarak adlandırılan tiroit sorunları yani diğer adıyla yüksek tiroit
 • Ürolojik sorunlar: İdrar yolu ve prostat enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklar
 • Cinsel sağlık problemleri: Cinsel sağlık ile ilgili yaşanan fonksiyon bozuklukları

Erken Boşalmaya Neden Olan Hastalıklar

Psikolojik nedenlerin yanı sıra erken boşalmaya zemin hazırlayan diğer etkenler de bazı hastalıklardır. Erkeklerde cinsel ilişki sırasında erken boşalmaya neden olan hastalıklar şu şekilde karşımıza çıkar;

 • Diyabet
 • Testosteron hormon bozuklukları
 • Hipofiz bezi hastalıkları
 • Varikosel

Diyabet hastalarında erken boşalmanın meydana gelmesinin nedeni penise kan taşıyan damarların bu hastalıktan etkilenmesidir. Ayrıca diyabet, peniste bulunan sinirleri de harap edebilir ve bu nedenle erkekler tarafından boşalmanın kontrol edilebilmesini zorlaştırabilir. Bunun yanında testosteron hormonu eksikliği ve hipofiz bezindeki çeşitli sorunlar da aynı şekilde erken boşalmaya yol açabilir. Tabi bunların arasına varikoseli de eklemek doğru olur. Varikosel Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Varikosel Sayfamızı Ziyaret Etmenizi Tavsiye Ederiz.

Erken Boşalma Teşhisi Nasıl Konur?

Erken boşalma tanısında öncelikle yapılması gereken doktor hasta görüşmesinin geçekleşmesidir. Bunun ardından erken boşalmaya yol açan nedenlerin tam olarak neler olduğunun öğrenilmesi adına hormonal sorunlar ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli hastalıklar da varsa gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Bunun yanında tanı koyma aşamasında hastanın hikayesinin dinlenmesi ve buna göre ilerleme kaydedilmesi tercih edilebilir.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok erkekte görülen erken boşalma sorunlarında tedavi yöntemleri farklı şekillerde karşımıza çıkar. Her biri kendi içerisinde önemli etkilere sahip olan erken boşalma  tedavisi doğru yöntemler , düzenli bir şekilde uygulandığında erken boşalma sorunundan kurtulmak mümkün olur. Şimdi sırayla erken boşalma tedavisi için uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir? bunlara bakalım.

İlaç tedavi: Erken boşalma konusunda öne çıkan ilk tedavi yöntemlerinden biri ilaç tedavisidir. Cinsel işlev bozukluklarında kullanılan ve aynı zamanda ereksiyon sağlamaya yardımcı olan pek çok farklı ilaç bulunur. Bu ilaçlar erken boşalmanın önüne geçtiği gibi sertleşme sorunlarını da kökünden çözer. Cinsel ilişkiden 1 – 3 saat öncesinde alınabilecek ilaçlardan biri Dapoksetin olarak karşımıza çıkar. Bu ilaç ile ilişki sırasında boşalma kontrolünü sağlamak ve boşalmayı geciktirmek mümkündür.

Egzersiz ve spor aktiviteleri: Erken boşalma tedavisi sürecinde  doktorların da tavsiye ettiği uygulamalar arasında yer alan egzersizler ve spor aktiviteleri, kısa zaman içerisinde erken boşalmanın önüne geçilmesine yardımcı olabilir. Bu konuda ilk olarak yapılması gereken egzersizler ile pelvik kaslarının çalıştırılmasıdır. Kegel egzersizleri pelvik kasların çalıştırılmasında önerilen egzersiz yöntemleri arasında yer alır. Kegel egzersizleri sayesinde bazı kasları güçlendirmek ve erken boşalmayı kontrol eden kaslar üzerinde istenen etkiler sağlamak mümkündür.

Ayrıca kegel egzersizleri günlük hayat içerisinde istenen her an uygulanabilir. Yapılan egzersiz ile idrar tutmayı sağlayan kasların yanı sıra boşalmayı geciktiren kaslar geliştirilmiş olur. Egzersizler ile güçlendirilen kaslar sayesinde ilişki sırasında boşalma hissînin gelmesi ile kasları kasmak suretiyle erken boşalmayı da engellemek daha kolay olur. Erken boşalma tedavisi konusunda oldukça etkili bir konumda yer alan kegel egzersizleri üstenen sonuçların elde edilmesine olanak sağlar. Kegel egzersizlerinin dışında yine pelvik kaslarını çalıştırmak için çeşitli fitness ve buna benzer spor aktiviteleri de yapılarak erken boşalmayı engellenebilir.

Krem ve jeller: Kremler ve jeller aynı zamanda topikal ajanlar olarak tanımlanır. Bunun yanında lokal anestezik yapıya sahip olan kremler ve jeller erken boşalmayı önleyici etkileri ile karşımıza çıkar. Bu ürünler genelde penis başına ya da sünnet derisine uygulanır ve lokal olarak uygulanmaları en önemli avantajlarından biridir. Ayrıca sistemik yan etkileri de olmadığını söylemek mümkündür. Krem ve jellerin kullanılması hem erkek hem de kadınlarda orgazm hissini engelleme engelleyebilir. Örneğin bazı jeller kötü koku yaydığı için cinsel ilişki sırasında istenmedik bir ortam yaratabilir.

Prezervatifler: Prezervatifleri her ne kadar erken boşalma tedavisi kategorisinde göstermek zor olsa da boşalmayı önleyici etkileri ile yaşanan erken boşalma sorununa çözüm getirir. Cinsel ilişki sırasında duyu hissini en aza indirger ve bu sayede erken boşalmanın önüne geçer. Ayrıca erken boşalmayı önleme konusunda lokal anestezik prezervatiflerin varlığından söz etmek doğru olur.

Seks terapileri: Seks terapileri de aynı şekilde erken boşalma tedavisi olarak ön plana çıkar. Erken boşalmanın önüne geçilmesinde etkili olan bu terapiler, psikiyatristler eşliğinde gerçekleştirilir. Yapılan terapi seanslarında hastaya çeşitli konularda tavsiyeler verilir ve özellikle ön sevişmenin daha uzun tutulması önerilir. Ayrıca terapi içerisindeki başka bir tavsiye de boşalma hissi geldiği anda partnerlerin pozisyon değişikliğine gitmesi olmaktadır.

Erkeklerde yaşam boyu devam eden erken boşalmanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bu konuda ileri sürülen nedenler psikolojik olarak gösterilmektedir. Beyinde boşalmayı kontrol eden uyarıcıların ya da penis cildinin çok fazla hassas olması erken boşalmaya yol açan nedenler arasında yer alır.

Erken Boşalmanın Bitkisel Bir Tedavisi Var Mıdır?

Bitkisel yöntemler genelde ereksiyon sağlamak ya da sayısında artış meydana getirme konusunda etkili olmaktadır. Ancak bitkisel yollar ile erken boşalma sorunu için çözüm bulmak mümkün değildir.

Erken Boşalma Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Erkeklerde sık görülen erken boşalmaların altında yatan nedenler çoğunlukla psikolojik nedenler olarak karşımıza çıkar. Eğer erken boşalma problemi tedavi edilmez ise öncelikle hem erkeğin kendisinde hem de partnerinde cinsel haz açısından çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca mutlu bir cinsel ilişki yaşamak her iki taraf için de oldukça zor hale gelir. bunun yanında eken cinsel ilişki öncesinde kaygı ve endişe gibi durumlar ile karşı karşıya kalır.

Diğer yandan genelde erkekler kendilerine olan özgüvenlerini kaybeder ve bu da cinsel ilişki sırasında benzer problemlerin meydana gelmesine neden olur.  Hatta partnerler arasında bu durum oldukça ciddi boyutlara varabilir ve ayrılık gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Buna hem evli erkekler hem de bekar erkekleri dahil etmek mümkündür. Bu nedenle erken boşalma konusunda üroloji uzmanı ve psikiyatristin bir araya geldiği ortak bir çalışma grubu oluşturularak gerekli değerlendirmelerin yapılması ve erken boşama sorunun bir an önce çözülmesi gerekir. Çiftler arasında cinsel yaşamdaki başarısız olmak hem ruhsal açısından hem de uyum açısından birtakım dengesizlikler oluşturur.

Tedavi Ardından Erken Boşalma Sorunu Tekrar Eder Mi?

Erken boşalma konusunda merak edilen durumlardan biri de tedavi sonrası tekrar aynı sorunların yaşanıp yaşanmayacağıdır. Tedavi aşamasında erken boşalmaya neden olan etkenin tam olarak tespit edilmesi ve bunun üzerine tedavi de başarılı olunması sonrasında erken boşalma kolay kolay tekrar ortaya çıkmaz. Ancak ilaçlı tedavilerde düzenli bir şekilde kullanılan ilacın bırakılması tekrar bu sorunun ortaya çıkmasına neden olur.

Sünnet Erken Boşalmaya Neden Olur Mu?

Genel olarak toplum içerisinde sünnetin erken boşalma gibi sorunları ortaya çıkardığına inanılmaktadır. Ancak bu durum tam olarak yanlış bir düşünceden ibarettir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda sünnetin hiçbir şekilde erken boşalmaya neden olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca sünnetin erken boşalma konusunda tam tersi yönde etki ettiği de ifade edilmiştir.

Alkol Kullanımı Erken Boşalma Nedeni Olabilir Mi?

Genelde alkol kullanmanın erken boşalma gibi durumları ortaya çıkardığı söylenir, ancak dozunda alınan alkol aslında tam olarak erken boşalmanın önüne geçer. Yani bir miktar alkol alınarak boşalmayı geciktirmeye yardımcı olmak mümkündür. Ancak aşırı alkol alınması ereksiyon problemlerini otaya çıkarır. Bu yüzden ok fazla alkol almadan erken boşalma ile ilgili olumlu sonuçlara imza atmak mümkündür.

Erken Boşalmanın Erkeler Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Öncelikle hiçbir erkek cinsel ilişki sırasında erken boşalmak istemez. Hatta bunun olmaması için birtakım çözüm yolları aramaya başlar. Ancak istenen sonuçlara ulaşmak ve erken boşalmanın tedavi edilebilmesi için profesyonel bir yardım alınması gerekebilir. Tedavi edilmemesi durumunda ise hem erkek hem de partneri cinsel ilişkilerinde ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Hatta erkek cinsellikten uzaklaşabilir ve bunun yanında cinsel ilişkiye girmekten çekinmeye başlayabilir. Bunların yanı sıra cinsel ilişki öncesinde duyulan kaygı gibi durumlar da erkeğin ilişki sırasında daha da etkisiz olmasına neden olabilir.