Çağlayan Mah. 2055 Sok. No:31/1 Muratpaşa / Antalya

Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33

Bizi Takip Edin
Erken boşalmanın sebepleri

13 Maddede Kegel Egzersizinin Faydaları

13 maddede kegel egzersizinin faydaları çok popülerdir. Son zamanlarda çok fazla popüler olan kegel egzersizi hakkında bilinmeyenleri 13 maddede kegel egzersizinin faydaları başlığı altında inceleyeceğiz.

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi nedir sorusu her kadın ve erkek için önem taşımaktadır. Kegel egzersizi sayesinde vücudunuzdaki pelvik kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Kegel egzersizi ile tıpkı diğer vücudunuzdaki kasları geliştirdiğiniz gibi pelvik kaslarınızı da kolayca geliştirip güçlendirebilirsiniz. Pelvik kaslarınızı geliştirmenin asıl amacı mesaneyi korumakken, kegel egzersizi mesanenizi  güçlendirmenin yanı sıra cinsel yaşamınızda  keyif almanızı sağlar.

Yaş ilerledikçe pelvik  kaslarını zayıflatan birçok neden vardır. Geçirilen ameliyatlar, kabızlık, abartılı kilo alıp verme ve yaşlanma ile kasların zayıflamasına neden olarak gösterilirken, ayrıca kadınlar için ele alındığında bu nedenlere doğum ve hamilelik faktörleri de eklenir.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi nasıl yapılır sorusunun cevabı ilk olarak idrar kesenizi boşaltma işlemiyle başlamanız gerekir. İdrarınızı boşaltırken 10 a kadar sayın ve pelvik kaslarınızı kasın. Daha sonra pelvik kaslarını tamamen gevşeterek  10 a kadar sayın. Bu kegel egzersizini idrarınızı boşaltırken  günde 3 veya 4 kez yapabilirsiniz. İstediğiniz sonucu görmek için acele etmemeniz gerekmektedir.

Kegel Egzersizinin Faydaları

 • Kadınlar için oldukça önemli olan kegel egzersizini genç yaşta yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Genç kızların vajinal kaslarının sıkı olması sebebi ile ilk cinsel ilişkilerinde ağrı yaşayabilirler. Kegel egzersizi sayesinde pelvik kaslarını kontrol altına alabilirler.
 • Kegel egzersizinin faydaları arasında idrar kesesinin kapalı kalma yeteneğini geliştirmek de vardır. İdrar kesesini kegel egzersizi ile kontrol altına alırken aynı zamanda idrar yolu iltihaplanmasına neden olan mikroplardan ve bakterilerden korumuş olursunuz.
 • Kegel egzersizini devamlı olarak uygulamak bu kasların kontrolünü sağlayarak idrar kaçırmanızı da büyük ölçüde önlemeye yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda idrar kaçırma ihtimalinizi en aza indirger.
 • Pelvik sarkmayı da engelleyen bu kaslar,vajina ve pelvik kasları yeterince kasılmaması durumunda ortaya çıkan bir problemi ortadan kaldırır.
 • Doğum yapan kadınlarda pelvik kaslar genişlemeye uğrar birkaç ay boyunca yapacağınız kegel egzersizi ile pelvik kaslarınızı eski haline getirebilirsiniz.
 • Kegel egzersizi yapan erkeklerde de pelvik kasların gelişmesiyle ereksiyon problemi büyük ölçüde kaybolur.
 • Penise kan pompalayan kasları da geliştirerek erken boşalmanın önüne geçer.
 • Prostat bezinin de gelişmesini sağlayan kegel egzersizi prostat sorunu yaşayan erkekler için de büyük kurtarıcı olabilir.
 • Prostat hastalığına yakalanan kişilerin kegel egzersizi yapması ile ameliyat olma aşamasına gelmeden bu problemi çözmesi olasıdır.
 • Pelvik kasları güçlendirmekle birlikte pelvik taban kaslarının da güçlenmesinde ve kontrol altına alınmasında yardımcı olur. Bu sayede vajina çevresinde kan dolaşımını hızlandırarak orgazm olmayı kolaylaştırır.
 • Menepoza giren kadınlarda östrojen hormonu azalır ve bu nedenle pelvik kaslar zayıflar. Kegel egzersizi sayesinde gelişen pelvik kaslar ile vajinal sarkmanın önüne büyük ölçüde geçilmiş olur.
 • Kegel egzersizi sayesinde çoğu iç organın kaslarına da destek sağlar.